چطور در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنیم؟

قیمت خانه گران شد
جمعه 10 شهریور / 4 / 2925

چطور در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنیم؟

باید و نباید های سرمایه گذاری در بازار مسکن

 

علی آبائی کارشناسارشد عمران در این باره میگوید: قیمت مسکن در سال 96 حدود 20% افزایش قیمت داشته است، بعد از افزایش قیمت ناگهانی مسکن در سال 1391 بازار مسکن دچار رکود شد و قیمت مسکن به حداقل خود در سالهای اخیر رسید. این موضوع در شرایطی بود که در هزینه ساخت مسکن، چه در زمینههای اداری مانند جواز و چه در زمینه‌های اجرائی مانند قیمت مصالح، افزایشی داشته است. همچنین به جز موارد ذکر شده، قیمت ملک کلنگی نیز افزایشی را تجربه کرده است، زیرا روز به روز از تعداد ملک‌های کلنگی پایتخت کاسته می‌شود.

 این روزها با توجه به کاهش سود بانکی، خیلی از افراد به فکر سرمایه گذاری در بازار مسکن افتادهاند. سوال بیشتر افراد این است، که چه بخریم تا سود کنیم؟ بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال خرید مغازه، پیش‌خرید آپارتمان و غیره هستند و جواب این سوالات را می‌توان در آمار و ارقام پیدا کرد.

در مورد املاک تجاری در جهان استانداردهای مشخصی وجود دارد و به طور متوسط به ازای هر 600نفر یک ملک تجاری مانند مفازه در نظر گرفته شده است، که این رقم در ایران به دلیل ساخت و سازهای غیر منطقی به حدود هر 30 نفر یک مغازه رسیده است. بیکاری در جامعه و تضعیف تولید، باعث شده تا بسیاری از جوانان به اجارۀ مغازه و شغل‌های آزاد رو بیاورند. که با توسعه‌ی خریدهای غیر حضوری و تعداد فراوان مغازه‌ها، اگرچه صاحبان این املاک به خصوص در مناطق شلوغ تقاضای فراوانی برای اجرای مغازۀ خود دارند، ولی افراد به سود مورد نظرشان نرسیده و معمولا اجاره کنندگان کم تجربه با ضرر مواجه می‌شوند. چیزی که در سال‌های نزدیک مشخص است، قیمت مغازهها در مناطق مختلف تهران تفاوت زیادی را با هم خواهد داشت، ولی احتمالا رشد قیمت مطلوب در برخی قسمت‌های شهر فقط اتفاق خواهد افتاد.

خرید ملک کلنگی به دلیل اینکه هر روز تعداد آن‌ها کاهش می یابد، یک راه نسبتا مناسب برای سرمایهگذاری است، اما باید توجه داشت که این ملکها قیمت مشخصی ندارند و خریدار آن‌ها کم است.

پیشخرید منازل مسکونی، به شرطی که در زمان ساخت یا قبل از یک ساله شدن ملک و در زمانی که کلید نخورده‌اند فروخته شود، مناسب است؛ زیرا ملک نوساز بعد از یک ساله شدن و در اصطلاح بعد از کلید خودن، دچار کاهش قیمت می‌شود و همین موضوع از ارزش سرمایه می‌کاهد.

یکی از عوامل مهم در سالهای آینده، مسئلهی انرژی خواهد بود. چیزی که واضح است،دولت مجبور به نزدیک کردن نرخ حامل های انرژی به نرخ واقعی آن‌ها خواهد بود، با افزایش قیمت حاملهای انرژی هزینۀ حمل ونقل نیز افزایش خواهد یافت و فاصلۀ افراد از مرکز شهر معنای بیشتری را خواهد یافت. درهمین راستا به افرادی که برای کارشناسی خرید و سرمایه گذاری مراجعه می کنند، معمولا پیشنهاد می‌کنم که خانه‌های 5-6 سال ساخت نزدیک شمال شهر یا شمال غرب و شمال شرق تهران را خریداری کنند. البته موقعیت مکانی در محله و محل قرار گیری واحدها در ساختمان نیز مهم است، زیرا در برخی موارد شاید یک واحد در طبقات مختلف یا قسمتهای مختلف یک آپارتمان، حتی تا 20% نیز اختلاف قیمت داشته باشند.

 

"مهندس علی آبائی"

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با شماری زیر تماس حاصل فرمایید

09121723670

- برای خواندن موارد بیشتر در مورد زلزله تهران مقالات زیر را از دست ندهید:


1- زلزلۀ تهران

2- 15 نکته مهم که در هنگام خرید خانه به آن‌های دقت نمی‌کنیم.


کاربر

نقطه نظرهای دقیق و جالبی را بیان کردین .تشخیص شما کارشناس محترم بسیار عالیست .


کاربر

عالي در حد سرمايه گزاراي متوسط